Lokalizacja

Restauracja Stary Młyn Szuwarek

Ciekawe strony

Zatopiona historia

30 Kwiecień 2016

Zatopiona historia

Pace modernizacyjne na zaporze wodnej w Zagórzu Śląskim, przeprowadzane pod nadzorem TAURON Ekoenergia Sp. z o. o  z Jeleniej Góry, ukazały ?rąbek?  historii zatopionej na dnie Jeziora Bystrzyckiego. Obniżony poziom wody odsłonił pozostałości po niewielkiej, malowniczo położonej wsi Schlesiertal (Śląska Dolina).

Wąska dolina, którą płynęła wartka rzeka Bystrzyca  i trudne warunki ukształtowania terenu nie sprzyjały rozwojowi wsi związanej z górnictwem.  Z czasem, w wyniku katastroficznych w skutki powodziach w Sudetach, dla ochrony przeciwpowodziowej powstało niewielkie sztuczne jezioro z zaporą wodną.

Urozmaicona linia brzegowa z głębokimi zatoczkami, strome brzegi z malowniczymi skałkami gnejsowymi, górująca nad jeziorem tajemnicza sylwetka Zamku Grodno sprawia, że wiele osób uważa Jezioro Bystrzyckie za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach.

Ten niewielki sztuczny zbiornik, o długości około 3 km i  średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą i wąską dolinkę rzeki Bystrzycy. Powstało w latach 1911-1914 w Zagórzu Śląskim, po katastrofalnych w skutki powodziach w Sudetach i zajmuje powierzchnię 500 ha, gromadząc około 8 mln m ? wody.

Jezioro Bystrzyckie ograniczone jest od strony Lubachowa potężną, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych , zaporą , stanowiącą dziś zabytek techniki. Wysoka na 44 m, długa na 230 m tama ma u swojej podstawy 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów na wypadek nadmiaru wody, poniżej zaś 4 upusty. Nieopodal od zapory stoi wiekowa hydroelektrownia o mocy 1.2 MW z zainstalowanymi trzema turbogeneratorami.

Oprócz funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych Jezioro Bystrzyckie jest także popularnym miejscem rekreacji oraz turystyki rodzinnej. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe z bazą noclegową i gastronomiczną.  Rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mogą skorzystać turyści przybywający nad jeziorem.  Na  miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków rowerowych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach. Zaś korona zapory, przez którą poprowadzono wygodną drogę, ze względu na wyjątkowe walory widokowe, stała się celem częstych spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Prace remontowe na zaporze dobiegły końca i dlatego też  rozpoczęto gromadzenie wody w zbiorniku. Zapraszamy do Zagórza Śląskiego, by na własne oczy ujrzeć pozostałości  Schlesiertal czyli Śląskiej  Doliny na dnie Jeziora Bystrzyckiego zanim ponownie znikną pod taflą wody.

Zapraszamy również do obejrzenia archiwalnych zdjęć, ukazujących Jezioro Bystrzyckie, zaporę wodną oraz jej budowę, a także przepiękne krajobrazy z Zamkiem Grodno włącznie, użyczonych od Zbigniewa Terpiłowskiego, któremu serdecznie dziękujemy.

 źródło: walim.pl

Powrót news_archive_btn