Historyczne odkrycie w Niedźwiedzicy!

08 Listopad 2015

?Dolny Śląsk wzbogacił się właśnie o unikatowy zabytek sztuki gotyckiej o wysokich walorach artystycznych i historycznych? ? powiedziała Anna Kościów ? konserwator dzieł sztuki.

Wzbogacił się Dolny Śląsk, ale tak naprawdę wzbogaciła się Gmina Walim, bo to na naszym terenie, w kościele pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy, w trakcie wykonywania badań stratygraficznych w 2014 r. i ich poszerzenia w roku bieżącym, odkryte zostały malowidła ścienne z końca XV w. /początku XVI w. Malowidła przedstawiają sceny z życia świętych i wykonane są w technice fresku.

Rozpoczęcie remontu kościoła to znakomity przykład inicjatywy oddolnej , bowiem to mieszkańcy wsi Niedźwiedzica wystąpili w roku 2014  z inicjatywą  przygotowania do prac zabezpieczających wewnątrz świątyni, czyli zbicia tynków i osuszenia ścian. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim przystąpiła do działań i w tych działaniach mieszkańcy wraz z miejscowym proboszczem mobilizują się nawzajem.

I to wówczas,  przed przystąpieniem do prac remontowych Wojewódzki Konserwator Zabytków  we Wrocławiu zalecił najpierw wykonanie właściwego odwodnienia świątyni i wykonanie badań stratygraficznych tynków wewnętrznych i zewnętrznych  w kościele. Badania miały na celu sprawdzenie czy pod warstwami farb naniesionych przez wieki podczas kolejnych remontów kościoła nie skrywają się zabytkowe polichromie. Zgodnie z planem w roku 2014 wykonane zostało jedno i drugie zalecenie konserwatorskie. W roku bieżącym na podstawie pozwoleń konserwatorskich prowadzone  są poszerzone badania stratygraficzne oraz wykonywana ekspertyza malowideł, a równocześnie z nimi dalsze prace zabezpieczające, ale już wewnątrz kościoła. Badania stratygraficzne przeprowadza konserwator dzieł sztuki Pani Anna Kościów , a opinię dotyczącą czasu powstania i określenia tematu odkrytych malowideł po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wyraziła kurator sztuki średniowiecznej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu ? Pani Bożena
Guldan-Klamecka . Ponieważ w wielu źródłach, w tym w rejestrze zabytków,  jako data powstania kościoła podawany jest koniec wieku XVI,  w kontekście czasu powstania odkrytych malowideł należy  uznać za błędne ustalenie wymagające poprawy.

Dotychczasowe prace przy zabytku finansowane są z budżetu gminy, czyli   z dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, z wyodrębnionego w budżecie gminy Walim funduszu soleckiego wsi Niedźwiedzica na rok 2015 oraz ze środków zebranych przez parafian i darowanych przez sponsorów.

Poniżej fotografie autorstwa Anny Kościów

Źródło: walim.pl

Powrót news_archive_btn